Aktuálně

03.04.2025

Konference AdvanceMed 2025

Konference AdvanceMed 2025V Ostravě ode dneška probíhá dvoudenní konference AdvanceMed 2025 zaměřená na moderní technologie ve zdravotnictví. Tématem letošního ročníku je aktuální situace a rozvoj technologií v neurologii, radiologii, kardiologii a gastroenterologii a aplikace moderních technologií v řízení zdravotní péče a zdravotnických zařízení v ČR.

Konference probíhá ve spolupráci s Českou společností pro umělou inteligenci a inovativní digitální technologie v medicíně a je určena lékařům, specialistům ve zdravotnictví, managementu zdravotnických zařízení a všem, kteří se podílí na formování a řízení nemocniční infrastruktury.

Odbornými garanty jsou Fakultní nemocnice Ostrava, Lékařská fakulta Ostravské univerzity a VŠB – Technická univerzita Ostrava.

IPVZ poskytl konferenci záštitu a na místě je reprezentován náměstkem ředitelky pro IT a digitální transformaci Zdeňkem Blažkem a kolegy z jeho týmu.

02.04.2025

Světový den zvýšení povědomí o autismu

Světový den zvýšení povědomí o autismuSvětový den porozumění autismu je pravidelně vyhlašován Valným shromážděním Organizace spojených národů každý rok 2. dubna již od roku 2007. Autismus neovlivňuje život pouze jedné osoby, ale celé rodiny, která se navíc často potýká s odsuzováním okolí nebo neadekvátní zdravotní a sociální péčí a sociální izolací.

Cílem světového dne je zdůraznit potřebu pomoci vedoucí ke zlepšení kvality života lidí s autismem, aby mohli vést plnohodnotný a smysluplný život. S tímto dnem je spojena modrá barva, která je barvou komunikace a sebevyjádření. Právě to je jedna z oblastí, ve které mají lidé s Poruchou autistického spektra (PAS) největší potíže.

01.04.2025

Konference Udržitelné zdravotnictví díky digitalizaci

Konference Udržitelné zdravotnictví díky digitalizaciVýbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve spolupráci se spolkem Mladí lékaři uspořádal v prostorech Poslanecké sněmovny konferenci na téma Udržitelné zdravotnictví díky digitalizaci.

Konference byla rozdělena do tří samostatných odborných bloků podle svého zaměření. První blok řešil téma současné a připravované změny v digitalizaci zdravotnictví, druhý blok byl zaměřen na pohled, jak si ČR vede v porovnání s jinými státy a kam směřuje a závěrečný blok hledal v rámci jednotlivých příspěvků odpovědi na otázku, jak dosáhnout shody na jednotné vizi pro eHealth a digitalizaci zdravotnictví.

Konference proběhla pod záštitou místopředsedkyně Výboru pro zdravotnictví prof. MUDr. Věry Adámkové, CSc. a členky Výboru pro zdravotnictví PhDr. Ivany Mádlové, Ph.D., MBA. Spolek Mladí lékaři zastupoval a celou akci zároveň moderoval předseda spolku MUDr. Albert Štěrba, MBA.

IPVZ na konferenci reprezentoval náměstek ředitelky pro IT a digitální transformaci Ing. Zdeněk Blažek, MBA.

28.03.2025

Kongres primární péče 2025

Kongres primární péče 2025Ve dnech 28. a 29. 3. probíhá v pražském Clarion Congress Hotel Prague již 19. ročník Kongresu primární péče. Jde o odborné společné setkání všeobecných praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost.
Kongres se těší nebývale vysokému zájmu ze strany lékařů a i letos se ho účastní maximální možná kapacita 1500 účastníků. Akci, stejně jako v předešlých letech, zahájil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. IPVZ na takovéto akci nemůže chybět. Je to i pro nás příležitost osobního kontaktu a diskusí mimo vzdělávací akce.
26.03.2025

Rozdíl mezi praktikem v Praze a mimo Prahu je obrovský

Rozdíl mezi praktikem v Praze a mimo Prahu je obrovskýVšeobecné praktické lékařství patří do skupiny medicínských oborů, s nimiž se pacient obvykle setkává jako s prvními. Je ambulantní a navštěvuje se obvykle s problémy, které lze řešit bez nutnosti hospitalizace.

Praktici obvykle znají zdravotní historii pacienta a rodinnou anamnézu, což jim umožňuje přesněji stanovit diagnózu. Jsou schopni na základě svých znalostí, různých vyšetření a konzultací se specialisty léčit většinu běžných onemocnění a často to bývají právě oni, kdo první diagnostikují a upozorní na závažnější zdravotní problém pacienta. Hranicím jejich oboru se totiž meze nekladou. O praktických lékařích ovšem panuje i mnoho mýtů až nepravd.

Například, že pracují pouze několik málo hodin denně, navíc pouze pár dnů v týdnu, vydělávají na kapitačních platbách anebo, že vlastně ani nic nevyléčí a jen vypisují žádanky na vyšetření ke specialistům. A také jich je nedostatek a mají složitý systém vzdělávání. Kde je pravda a v čem tkví podstata tohoto medicínského oboru podrobně popisuje MUDr. Ludmila Bezdíčková, praktická lékařka s vlastní praxí, školitelka studentů lékařské fakulty v oboru všeobecného praktického lékařství, členka výboru Sdružení praktických lékařů ČR i Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP a vedoucí Katedry všeobecného praktického lékařství v IPVZ.

Archiv Aktualit